Komplexní diagnostická a léčebná péče
krevní odběry, EKG, možnost stanovení hladiny CRP a INR přímo v ordinaci
krevní odběry, EKG, možnost stanovení hladiny CRP a INR přímo v ordinaci
krevní odběry, EKG, možnost stanovení hladiny CRP a INR přímo v ordinaci
Stanovení správné diagnózy pouze na základě klinických příznaků je mnohdy obtížné a je tak nutné podpořit klinická rozhodnutí lékaře laboratorním odběrem. V ambulanci praktického lékaře je důležité, aby výsledky laboratorního vyšetření byly k dispozici ještě během návštěvy pacienta v ordinaci a mohla být ihned stanovena diagnóza a rozhodnuto o léčbě.
V současnosti jsou k dispozici diagnostické testy, které mohou být jednoduše prováděny lékařem nebo sestrou přímo u pacienta, a jejich výsledky jsou dostupné během několika minut. Hovoříme o systémech POCT (point of care testing). V naší ambulanci vyšetřujeme systémem POCT parametry CRP a INR.
lze objednat také v ordinačních hodinách pro zvané
možnost objednání v ordinačních hodinách pro zvané
Pacienti, kteří nepotřebují akutní ošetření se mohou objednat na vyšetření v ordinačních hodinách pro zvané.
Slouží například pro:
lze provést telefonicky, e-mailem nebo online objednávkou
žádat lze telefonicky, e-mailem nebo online objednávkou
Pacienti, kteří jsou u nás registrovaní, mohou požádat telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím objednávkového formuláře o předpis na léky, které trvale užívají.
elektronický recept pro vyšší komfort a bezpečnost pacientů
Recept lékař odešle po vyšetření pacienta elektronicky do centrálního uložiště dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Pacient obdrží tištěný recept, v lékárně pak dostane, po ověření údajů v SÚKLu, předepsané léčivo.
Zasílání eReceptu e-mailem či SMS zprávou je určeno zejm. k zasílání receptů u chronicky nemocných pacientů s dlouhodobou léčbou. Není určeno k zasílání receptů akutně nemocným pacientům, u kterých je nezbytně nutná návštěva v ordinaci a řádné vyšetření. Preferovaný způsob zasílání eReceptu pacientům je e-mail s vytištěním e Receptu a jeho předložením v lékárně.
u nás to jde jednoduše
S novou ordinací přinášíme také novou úroveň evidence pacientů – český systém EVIPA od společnosti Medingo s.r.o.
Toto řešení pomocí terminálu předchází konfliktům a zavádí jasný řád při vstupu pacienta do ordinace.
Ovládání je naprosto jednoduché a pohodlné →
provádí se 1× za 2 roky, jsou plně hrazeny pojišťovnami
Obsah preventivních prohlídek a jejich časové rozmezí je určen vyhláškou č. 56/1997 Sb.
Provádí se od 18-ti let věku 1× za 2 roky, nejdříve však 23 měsíců od předešlé preventivní prohlídky.
Během preventivní prohlídky provádíme:
Dle výsledků prohlídky pak indikujeme případné další vyšetření. Preventivní prohlídky jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami.
klíšťová encefalitida, chřipka, tetanus, žloutenka, pneumokok
Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění přenášené na člověka nejčastěji přisátím infikovaného klíštěte. Období výskytu onemocnění je od začátku léta do pozdního podzimu.
Očkování se provádí injekční aplikací očkovací látky do svalu postupně ve třech dávkách. Druhá dávka se aplikuje 1 - 3 měsíce po první, třetí dávka pak za 5 - 12 měsíců po druhé injekci. Posilující booster dávka se doporučuje za 3 - 5 let po prvním očkování. Očkování proti klíšťové encefalitidě může být zahájeno kdykoliv, nicméně zimní měsíce patří k nejvhodnějším. K účinné ochraně proti klíšťové encefalitidě dochází již za 2 týdny po aplikaci druhé dávky.
Chřipka je virové onemocnění, které se u nás obvykle vyskytuje v období leden - duben. Projevuje se vysokou horečkou, suchým kašlem, bolestí hlavy a celkovou neschopností.
Očkování představuje jedno z možných preventivních opatření. Očkovací látka se aplikuje injekcí do svalu. Po očkování je nutné vyčkat v ambulanci 30 min pro případ reakce s nutností ošetření. Očkování je vhodné aplikovat během podzimních měsíců. Po očkování se protilátky tvoří za 2 - 3 týdny, jejich účinnost trvá minimálně 3 - 5 měsíců. Mnohé zdravotní pojišťovny hradí očkovací látku i její aplikaci v rámci svých nadstandardních programů.
Tetanus je onemocnění vyvolané baktérií Clostridium tetani, které způsobuje svalové křeče vedoucí zpravidla ke smrti.
Jedinou ochranou je pravidelné očkování. To se provádí zpravidla aplikací očkovací látky do svalu postupně 3 dávkami. Druhá dávka se podává 6 týdnů po první, třetí za 6 měsíců po druhé injekci. Posilující dávka se doporučuje každých 10 - 15 let.
Virová hepatitida typu A je označována jako nemoc špinavých rukou. Projevuje se nevolností, únavou, zvracením, bolestmi zad a břicha. Inkubační doba je 2 až 4 týdny.
Účinnou ochranu představuje očkování dvěma dávkami vakcíny, druhá dávka se pak podává za 6 - 12 měsíců po první dávce.
Virová hepatitida typu B, tzv. sérová žloutenka, se přenáší krví infikovaného člověka. Inkubační doba je 6 týdnů až 6 měsíců a onemocnění mívá závažný průběh.
Očkování proti virové hepatitidě typu B představuje v současné době nejspolehlivější způsob ochrany před touto nemocí. Základní očkování proti žloutence typu B představují 3 dávky podané v 0., 1. a 6. měsíci. Posilující očkování není nutné provádět.
U pneumokokových onemocněních je původcem onemocnění je bakterie streptococus pneumonie. K přenosu infekce dochází kapénkovou infekcí.
Očkování je doporučeno k ochraně před pneumokokovými infekcemi, zejména před záněty plic, způsobenými sérotypy obsaženými ve vakcíně. Cílovými skupinami jsou především:
Očkování | Vhodnost aplikace | Nástup účinku | Účinnost |
---|---|---|---|
Klíšťová encefalitida | zimní měsíce | 2 týdny po aplikaci 2. dávky | 3 - 5 let |
Sezónní chřipka | podzimní měsíce | 2 - 3 týdny po aplikaci | min. 3 - 5 měsíců |
Tetanus | pravidelně | 10 - 15 let |